قناة

یادداشت های حسن انصاری

یادداشت های حسن انصاری
5.6k
عددالاعضاء
1,963
Links
163
Files
17
Videos
1,277
Photo
وصف القناة
Forwarded From یادداشت های حسن انصاری
مناسبت های ملی و دينی؛ پادزهر قطبی سازی های مجعول و مشکوک

مناسبت های مذهبی و دينی مانند عيد سعيد غدير و به ويژه دهه محرم و عاشورای حسينی را عموم مردم به گواهی تجربه تاريخی مان با همه تنوع های فکری و فرهنگی و مذهبی محترم می شمارند و به سنت های هر کدام پايبندند. مذهبی باشی و يا خيلی تقيد مذهبی نداشته باشی فرقی نمی کند دهه محرم که فرا می رسد و مراسم تاسوعاء و عاشورای حسينی، و يا در طی شب های قدر ماه مبارک می بينيد که مردم از طبقات و نسل های مختلف همراهی می کنند. طبيعی است جوانترها شايد به دليل تفاوت های نسلی و تفاوت آداب و جهانبينی هايشان دقيقا رفتاری شبيه پدر و مادرهايشان نداشته باشند اما مردم ما همواره نشان داده اند که به اصول دين و دينداری احترام می گذارند. ممکن است کسی حجابش کامل باشد؛ ديگری ممکن است در حجاب و يا برخی از آداب و سنن شرعی و يا التزامات دينی نگاه و رفتار و باور متفاوت داشته باشد اما مردم عزيز ما همه دلبسته امام علی و عدالتش و امام حسين و ايثارش هستند. مناسبت های ملی ما مانند نوروز هم باز تبلور پيوندهای عميق اجتماعی و ملی و تاريخی همه مردم از اقوام ايرانی مختلف است. چه مذهبی و چه غير مذهبی، چه با حجاب و چه بی حجاب همه و همه نوروز را نماد وحدت ملی و رمز ايرانيت خود می دانند. عموم مردم در نوروز و بر سر سفره سال نو تبرک به قرآن می جويند و لحظاتی با ديوان حافظ انسی می گيرند و دعای تحويل سال را زمزمه می کنند. چه مذهبی باشی و يا اگر شايد کمی تقيدهای مذهبی و دينی ات شبيه آن ديگر هموطنت نباشد، فرقی نمی کند؛ هم نوروز را پاس می داری و هم عاشوراء را؛ حتی اگر در مجلس امام حسين شرکت نکنی باز اگر نوحه ای جایی خوانده می شود متأثر می شوی و نذری را به قصد شفاء و برکت می خوری.

قدر اين عناصر مهم وحدت ملی و پايه های تضمين تماميت ارضی را بدانيم و آنها را پاس بداريم. بدخواهان و دشمنانی که چشم ديدن سربلندی و مؤفقيت مردم و اين ميهن چند هزار ساله را ندارند می کوشند اين روزها روی قطبی سازی جامعه سرمايه گذاری کنند. به اسامی مختلف و گاه تحت نام ها و عناوين فريب دهنده. سرزمين ما اگر امروز همچنان ايران است با همه تاريخ چند هزار ساله آن و فراز و نشيب ها و البته در سايه شکوه تمدنی کهنسالش اين واقعيت وامدار عناصر وحدت بخشی است که در بالا از آن صحبت کردم. اجازه ندهيم برخی با سياه نمایی ها، پر رنگ کردن مشکلات، و با برجسته کردن اختلاف سلائق ميان مردم قطبی سازی های دروغين و تقلبی را در جامعه مطرح کنند. در مذهبی ترين خانواده ها هم همه فرزندان بر يک سليقه نيستند و آداب و گرايش های مختلفی را می توانند داشته باشند. اختلاف سن را هم در نظر بگيريد. سنين نوجوانی و جوانی اقتضائاتی دارد و همين گاه نوعی اختلاف در سليقه و باور و رفتار را ممکن و بل گاه ضروری می کند. آنچه مهم است حفظ آرامش در جامعه و تأکيد و اصرار بر حفظ وحدت ملی است. فریب بازی براندازهایی که بنايشان براندازی کشور و تمام تاريخ و فرهنگ و سنت و ديانت آن است را نخوريد. آنها اقليتی محدود و ناچيز البته بيش نيستند. اما قطبی سازی های ساختگی و دروغين می تواند خيلی خطرناک باشد. تلاش کنيم که جاذبه را جای دافعه قرار دهيم.


https://t.me/azbarresihayetarikhi
نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی
که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

بهار طبیعت ، نوروز باستانی و سال نوی خورشيدی را به همه ايرانيان و فارسی زبانان و اهالی فرهنگ ايرانی تبريک می گويم. امسال ايام نوروزی مصادف شده با ایام صیام و ماه مبارک. تقارن این دو مناسبت که يکی بهار طبيعت است و ديگری بهار عبادت و ميهمانی بر سر سفره طاعت و بندگی در محضر پروردگار عالم؛ دو مناسبتی که بنيادهای استوار فرهنگی ايران زمين يعنی ايرانيت و اسلام را به ما يادآور می شوند به فال نيک می گيريم. سال گذشته سال خوبی برای ما ايرانيان نبود. از خداوند منان می خواهيم که سال نو را سال رهایی از همه گرفتاری ها و نگرانی ها و غم ها قرار دهد و سال 1402 خورشیدی سال شادکامی ها و نوسازی ها و نوبودگی ها باشد. سالی سرشار از شادکامی، تندرستی و اميد را برای همه ساکنان ايرانشهر تاريخی و دوستداران فرهنگ و تمدن بزرگ ايرانی آرزومندم.

https://t.me/azbarresihayetarikhi
اينکه مجريان و نويسندگان بی بی سی فارسی به زبان فارسی حرف می زنند البته آنها را در مقام عمل به وظيفه رسانه ای شان ملتزم به آداب و فرهنگ ايرانی ضرورتا نمی کند. آنها متعهد به رسانه ای انگليسی اند که بودجه آن را دوائر دولتی انگلستان متعهد است و پرداخت می کند. بدين ترتيب اين رسانه، رسانه ای غير ايرانی است. حکماً به همين دليل است که آداب نوروز را آنطور که ما ايرانيان بدان پايبنديم مورد توجه قرار نمی دهد. بزرگداشت نوروز با آميختن آن با سياست در اين رسانه؛ آن هم سياستی که مورد توجه و توصيه دولت کشور متبوع اين رسانه است همه چيز هست از چشم ما ملت ايران به جز پاسداشت نوروز. مخاطبتان را کمی جدی تر و آگاه تر فرض بفرماييد.

https://t.me/azbarresihayetarikhi
در خبرها خواندم که حکومت غير قانونی طالبان در افغانستان جشن نوروز را غير اسلامی و تجليل و بزرگداشت آن را ضد اسلامی خوانده. اين خود مايه مباهات و افتخار است برای نوروز تمدنی ما ايرانيان که اسلام طالبانی، اسلامی که ريشه در تاريک فهمی و تمدن ستيزی و خردگريزی دارد نوروز را غير اسلامی بداند. باری نوروز جشن ايرانيان و ايرانشهريان باورمند به خدای يکتا و اسلام به مثابه دينی تمدنی و تمدن ساز است. طبيعی است که چنين عيدی از سوی کسانی که نه سهمی در تمدن اسلامی دارند و نه اساسا ديانتشان می تواند تمدن ساز باشد و جز تمسک به باورهای قشری و ظاهری بی محتوا که بشريت را به نابودی و جنگ و ستيز دعوت می کند چيزی ندارد غير اسلامی خوانده شود. اسلام طالبانی اسلام تمدنی و اسلام فارابی ها و ابن سيناها و خواجه نصيرها و حافظ ها و مولاناها نيست و نوروز روشن است که در آن جایی ندارد. نوروز، جشن ايرانيان و ایرانشهریان مسلمان باورمند به تمدن اسلامی است. نوروز جشن تجديد است؛ لحظه نو شدن و ايمان به امکان نوبودگی و تجديد تمدنی و انسانی.

https://t.me/azbarresihayetarikhi
حلول ماه رمضان، ماه عبادت، ماه اظهار بندگی نسبت به ساحت ربوبی، ماه رحمت و برکت و ماه بهار قرآن را به همه خوانندگان اين وبلاگ و همه مؤمنين و مسلمانان تبريک و تهنيت عرض می کنم. ايرانيان همراه ديگر برادران مسلمان از ديرباز هر سال لحظات و تجربيات معنوی این ماه عزیز را با سنت های مختلف و زیبایشان تجديد می کنند. بکوشيم که در اين ماه پر برکت از لحاظ مادی و معنوی همديگر را حمايت کنيم.

https://t.me/azbarresihayetarikhi
گزارش اندرسباني، عالم معتزلی خوارزم در سده ششم قمری درباره حرم امام موسی بن جعفر (ع)

در برگ ۷۶ الف از کتاب معجمش می نويسد: " ومشهده في مقابر قريش بمدينة السلام أحسن المشاهد ببغداذ زرته بحمدالله تعالی رزقنا الله شفاعته وشفاعة جده صلی الله عليه وسلم".

https://t.me/azbarresihayetarikhi
نسخه ای از یکی از بخش های کتاب هداية المسترشدين تأليف قاضي ابو بکر باقلاني در علم کلام

https://t.me/azbarresihayetarikhi
Forwarded From حقیقت
🔻عقرب و مار سمّی بهترند ‎از کسی که به اسم امر به معروف و نهی از منکر، به افراد نیش می‎زند و آنها را می‎آزارد و از خدا و اولیا و دین بیزار می‎کند.

(مرحوم استاد حاج اسماعیل دولابی)

@Haghighatznu
@bazmeghodsian
در قرون اوليه و دست کم تا سده ششم قمری بيشتر ادبای عرب يا شيعی/ امامی مذهب بوده اند و يا تمايلات شديد شيعی داشته اند. متأسفانه در سنت های شيعی کمتر به آنها توجه شده. از جمله أبو سعد علي بن محمد بن خلف الكاتب النيرماني الهمذاني (د. 414 ق) که از ديوانيان و کاتبان ايرانی بسيار فاضل دربار بهاء الدوله ديلمی بوده و در مقدمه اين کتاب تعابير قابل توجهی از او مانند "شاهنشاه" دارد. اين اديب برجسته شيعی از دوستان دو شريف رضی و مرتضی بوده و هر دو در ديوان های خود اشعاری در ستايش و يا در ارتباط با او سروده اند. اول بار سزگين نسخه ای از اين کتاب را به صورت چاپ عکسی منتشر کرد و بعد تاکنون دو تحقيق از آن به دست داده شده. نيرمان از قرای همدان بوده است. در اين کتاب تمايلات شيعی او را می توان معاينه ديد.

https://t.me/azbarresihayetarikhi